Januar-nyt 2013
Vi er kommet langt ind i det nye år og januar har vist sig fra den kolde side. Der er endnu rigtig god brug for uldne huer, vanter, trøjer m.m. og et strikketøj til de - stadig - mørke vinteraftener. Gå på opdagelse på vores hjemmeside, der er nye farver og nye modeller til inspiration.
Dansk Pelsuld 5.5/2 garn
Spinderiet har orienteret os om, at en del farver i Dansk Pelsuld 5.5/2 garn (løbelængde 275m/100g) ikke længere vil blive produceret og vil udgå efterhånden som lageret bliver brugt. Det fremgår af vores hjemmeside, hvilke farver, der udgår. Både vi og spinderiet har stadig lidt lager af de fleste farver, men ring snarest, hvis du har behov for garn i de farver, der udgår. 5.5/2 garnet er særlig velegnet til vævning af plaider og til strikning af lidt tykkere trøjer.
Til gengæld er der kommet en nye farve i 5.5/2 garnet: nr. 131 Aubergine
Der er heldigvis stadig mange kønne farver tilbage og det nye farvekort med garnprøver til 5.5/2-garnet kan købes for kr. 25,00
Håndværksgarn
Vi har nu farve 10, skovgrøn og den nye farve 18, en rigtig flot mørkegrøn på lager. Der er tegn på, at grønt bliver in i den kommende tid. Farve 10 passer til 2tr. farveskiftegarn farve nr. 4.
Nye modeller
Der er kommet nye opskrifter til 2tr. Farveskiftegarn/Håndværksgarn
 |
 |
 |
 |
FH-2034
|
FH-2035
|
FH-2036a
|
FH-2036b
|
Trøje med lommer og krave
|
Årø-trøjen her i farveskiftegarn
|
Ponchosweater med ærmer
|
Poncho med stjernemønster
|
Nye opskrifter i Dansk Pelsuld 8/2 garn
 |
 |
 |
82060 |
82061a |
82062b |
Cardigan i
jaquardmønster
|
Poncho i skyggestrik
i kvadrater
|
Poncho i skyggestrik
i lige linie
|
Ny opskrift i 1tr. Farveskiftegarn
 |
F-1009
Tørklæderør
Kan strikkes i 1tr. farveskiftegarn og
Dansk Pelsuld 8/2 garn
|
Strikkecafé
Vi har stadig strikkecafe´på Borup Bibliotek, hver 2. mandag (lige uger) kl. 17.30-19.30. Bor du ikke i nærheden og trænger til inspiration el. hjælp, så tag initiativ til en strikkecafé på dit lokale bibliotek.
Med venlig hilsen og god strikkelyst
Charlotte Kaspersen
Lammestrup Pelsfår